Ұзақ мерзімді жоспардың
|
Мектеп: Бөгенбай батыр атындағы «Қазақ орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||
Күні: 02.03.2020 |
Мұғалімніңаты-жөні: Мукашева Т.Б. |
|||||||||||||||
Сынып: 7 «Ә» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||
Сабақтыңтақырыбы |
Жәрмеңке саудасының дамуы |
|
||||||||||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
7.4.2.2 – сауд қатынастарына жәрмеңкелердің әкелген өзгерістерін анықтау |
|||||||||||||||
Сабақтыңмақсаты |
Жәрмеңкенің дамуымен байланысты сауда қатынастарында болған өзгерістерді анықтау
Барлық оқушылар: Жәрмеңкенің басталу кезеңдерін атайды Оқушлардың басым бөлігі Картадан жәрмеңкелерді көрсете алады Кейбір оқушылар Жәрмеңкелердің сауда қатынастарындағы ролін талдайды |
|||||||||||||||
Бағалаукритерийі |
|
|||||||||||||||
Тілдікмақсаттар
|
Терминологиямен жұмыс: Бөз, елтірі Оқылымдағдысы: Топқаберілгентапсырма арқылы мәтінмен жұмыс. Тыңдалым дағдысы: Өкіл әдісі арқалы топтарға берілген тапсырманы оқушылар айту барысында тыңдалым дағдысы қалыптасады. Айтылым дағдысы: Топта тақырып бойынша негізгі мәселені талқылау. Жазылым дағдысы: сабақ барысында сұрақтарға жауап беру. |
|||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел – Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы Құрмет,ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік. |
|||||||||||||||
Пәнаралықбайланыс |
Дүниежүзі тарихы, экономика |
|||||||||||||||
Алдыңғы білім
|
Оқушылар бөлімді меңгеру барысында 7.3 А Отарлау және ұлт-азаттық күрес бөлімінде алған білімдеріне негізделеді. |
|||||||||||||||
Сабақбарысы |
|
|||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
|||||||||||||
Сабақтың басы
3 мин
2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру сұрау.сұрақ қою әдісін қолдану. Оқушылар Үй тапсырмасын үйге берілген тапсырмалар бойынша тест сұрақтарына жауап береді.
А. Аппақ Байжанов 2. Қай жылдары Покровская слобода-Орал теміржол желісі тартылды? А. 1891-1893 3. Дискриминация дегеніміз не? 4. «Қырғыздармен (қазақтармен – авт.) бірде жұмыс көлемін атқарған орыс жұмысшылары жалақыны олардан екі не үш есе артық алады»-деп жазған кім? А. Округтік инженер М. Красовский 5. Малшаруашылығы шикізатын өндейтін кәсіпорындардың негізгі ошақтары қай облыстар болатын? 6. Шетелдік кәсіпкерлердің қыруар пайда табу сбептерінің бірі... «ХҮІІІ ғасырдағы сауда» көрмесімен таныстыру Бейне жазба көрсету Оқушыларға сұрақ қою: 1. Бейнежазбадан ерекше не байқадыңдар? Топтастыру: Үш елдің валюталары арқылы 3 топқа біріктіру. |
|
|
|||||||||||||
Сабақтың ортасы
10 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақ. Әр тапсырманың құны болады. 1-тапсырма. Айырбас сауда. Көрмеден өзеріне ұнатқан бұйымды алады. 3 топқа . Әр түрлі сұрақтар ұсынылады. Оқушылар мәтінмен танысып, сұрақтарға жауап береді. І топ тапсырмасы. «Қалалардың қалыптасу мен даму ерекшеліктері»
Дескриптор:
ІІ топ тапсырмасы. «ХІХ ғасырдағы сауда сипатының өзгеруі» Дескриптор:
ІІІ топ тапсырмасы. «Орта Азиямен жүргізілген керуен саудасы» Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау Оқушыларға дұрыс бағыт бағдар беру мақсатында кері байланыс беремін,дескриптордағы өлшемдерге қарай бағалаймын. Топтар бағалау таяқшалары арқылы бірін-бірі бағалайды.
2-тапсырма. Құны күміс ақшалар. Дескриптор:
ІІ топ тапсырмасы. «Жәрмеңкелік сауда» Дескриптор:
ІІІ топ тапсырмасы. «Тұрақты сауда» Дескриптор:
Оқушыларға дұрыс бағыт бағдар беру мақсатында кері байланыс беремін,дескриптордағы өлшемдерге қарай бағалаймын. Топтар бағалау таяқшалары арқылы бірін-бірі бағалайды.
3-тапсырма: «Есте сақтау скайнері» әдісі Қағазға тақырыпқа тиісті болған сөздер және сөйлемдер жазылып сынып қабырғаларына ілінеді.Оқушылар Оқулықтағы және сынып қабырғаларындағы мәліметтерді пайдалана отырып, постер жасайды. І топ тапсырмасы. «Қоянды жәрмеңкесі» Дескриптор:
Қалптастырушы бағалау Оқушыларға дұрыс бағыт бағдар беру мақсатында кері байланыс беремін,дескриптордағы өлшемдерге қарай бағалаймын.
|
Оқулық
|
|
|||||||||||||
Сабақтың соңы
5 мин |
Кері байланыс: «Рефлексифті нысана» әдісі
Уйге тапсырма: Жәрмеңкелердің қазақ қоғамына тигізген әсері туралы кестені толтыру
|
|
|
|||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау |
|
|||||||||||||
Пәнге қызығушылығы бар, бірақ тапсырмаларды орындауға қиналатын оқушылардың белсенділігін «Есте сақтау сканері»әдісі арқылы арттырылады. Кейбір тапсырмаларды орындауда қателік жіберетін оқушыларға картамен, суретпен жұмыс тапсырмалары ұсынылады. Оқушылар тапсырманы орындағанда қосымша мәліметтер пайдаланғанына байланысты дереккөздер арқылы саралау жүргіземін Өз бетінше тапсырмаларды орындай алатын, аса қабілетті оқушыларға күрделі сұрақтар қойылып, ойлау қабілеттері арттыру тапсырмасы беріледі
|
Критерий бойынша бағалау оқушылардың алдын- ала белгіленген критерийлер мен дескрипторлармен бағаланады
Критериалды бағалау барысында оқушылардың білімді меңгеру деңгейі кері байланыс арқылы жүріп отырады. Кері байланыс сабақтың барысында үздіксіз берілу арқылы оқушылардың жіберген қателіктерін түзетуге көмектеседі |
Сабақтағы шаралар барысы оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төндірмейді |
|
|||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|
||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|